info@beauty-island.ir   021-88211206

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروسی به نام HPV(ویروس پیلومای انسانی) ایجاد می شود، زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه ژنیتال و اطراف آن پوست ناحیه مقعد رشد می کند، ویروس پاپیلوما انواع مختلفی دارند. برخی از آنها می توانند در صورت عدم درمان ایجاد کانسر کنند..

ویروس عامل ویروس تناسلی با زگیل سایر نواحی بدن متقاوت است، زگیل تناسلی یک نوع بیماری جنسی یا STD )(sexual transmitted diseuse  می باشد و یکی از شایعترین بیماری جنسی محسوب می شود. این ویروس می تواند زگیل هایی در نواحی واژن ، سرویکس ، وولو، کیسه بیضه ، آلت تناسلی مردانه، مقعد و کشاله ران ایجاد ضایعه کند.

زگیل تناسلی

نحوه انتقال زگیل تناسلی

 زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست از فرد مبتلا منتقل می شود، قابل انتقال از طریق تماس جنسی واژینال یا مقعدی و تماس جنسی دهانی است(در این مواقع ناحیه دهان مبتلا می شود.)

این بیماری حتی زمانی که ویروس در بدن فرد موجود است ولی ضایعه ای در سطح پوست رویت نمی شود نیز قابل انتقال به فرد دیگرمی باشد.

گاه تشخیص زگیل تناسلی کار سختی است زیرا اشکال گوناگونی دارد و حتی گاه شبیه به یک جوش یا قرمزی یا ضایعه برجسته پوستی است که مدتها بدون تغییر باقی می ماند، بنابراین بایستی به پزشک مراجعه و در صورت نیاز تست مربوطه انجام و فرد درمان می شود.

علائم ابتلا زگیل تناسلی

 • خارش
 • سوزش
 • حساسیت به لمس یا درد
 • خونریزی

ویژگی های بارز زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی ظاهری تخت و مسطح دارند که بر روی سطح پوست نواحی تناسلی رشد می کنند، البته این زگیل ها در صورت پیشرفت می توانند در کل بخش های بدن پخش شده و رشد نمایند. زگیل هایی که در ناحیه مقعد مشاهده می شوند ، زگیل های مقعدی نام دارند. زگیل های ایجاد شده بر روی ناحیه تناسلی اغلب ظاهری مانند گل کلم دارند.

زگیل های تناسلی رنگ های مختلفی دارند به طور مثال می توانند به رنگ پوست خود فرد باشند یا در رنگ های صورتی و قهوه ای بر روی سطح پوست ظاهر گردند، این زگیل ها اغلب قرمز رنگ می باشند.رنگ زگیل های تناسلی در گذر زمان ممکت تغییر نماید ، حتی ممکن است زگیل ها ناپدید شوند و پس از مدتی از همان ناحیه یا ناحیه دیگر بدن پدیدار گردند.زمانی که زگیل ها تناسلی دستکاری شوند ممکن است برآمده تر شوند، برآمدگی هایی تکی با حتی گروهی، که در گذر زمان ممکن است تشدید شوند.

جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت از کلینیک جزیره زیبایی مرکز تخصصی پوست، مو و زیبایی می توانید با شماره های 02188211206-7-09301813152 تماس حاصل فرمایید و  همچنین شما عزیزان می توانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام  نمونه کارهای زیبایی این مرکز را مشاهده نمایید.

درمان زگیل تناسلی

متاسفانه باید گفت که درمان قطعی برای ویروس های زگیل تناسلی و HPV وجود ندارد اما با روش های  درمانی می توان علائم آن را بهبود بخشید و یا برطرف نمود.

توصیه می گردد اگر در نواحی تناسلی خود با علائمی که در بالا ذکر شد موجه گشتید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید، توجه نمایید ناپدید شدن زگیل ها به معنی بهبود یافتن آن نمی باشد.

پزشک متخصص با تجویز داروهایی مخصوص سریعا اقدام به درمان می نماید، روشهایی که به منظور درمان زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: جراحی ، لیزر و انجماد زگیل تناسلی.

دارو های موضعی مورد تجویز برای درمان زگیل تناسلی

 • پودوفیلوکس
 • ایمی کوئیمود
 • پودوفیلین
 • تری کلرو استیک اسید

روش های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

 • استفاده از کاندوم در زمان برقراری رابطه جنسی
 • زدن واکسن HPV وگارداسیل
 • اجتناب از برقراری روابط جنسی پر خطرو خارج از عرف
 • در صورت مشاهده علائم مبنی بر ابتلا به بیماری مقاربتی، از روابط جنسی پرهیز و با پزشک متخصص مشورت نمایید.

در آخر…

نکته مهمی که درباره درمان زگیل های تناسلی باید بدانید این است که عفونت های HPV پس از درمان نیز می تواند در بدن شخص مبتلا شده، باقی بمانند حتی با اینکه تمامی علائم آن برطرف شده باشد، شایع ترین راه انتقال زگیل های تناسلی روابط جنسی می باشد، لذا توصیه می گردد در هنگام برقراری روابط جنسی با شخصی که  سابقه داشتن این عارضه را داشته است، احتیاط نموده و پیشگیری های لازم را انجام دهید.

​با تشکر از گروه سایت کلینیک جزیره زیبایی

پاسخ

چهار × سه =