info@beauty-island.ir   021-88211206

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، روشی است با کمترین میزان تهاجم، که با استفاده از سوزن های بسیار ریز و ایجاد سوراخ های کوچک در لایه فوقانی پوست انجام می شود.میکرونیدلینگ با تحریک روند طبیعی بهبود زخم، به کلاژن سازی، بهبود اسکار و روشن و شفاف شدن پوست صورت کمک می کند.

در ابتدا، از میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست استفاده می شد، اما امروزه هدف از انجام این روش، افزایش تولید کلاژن به منظور رفع مشکلات پوستی مانند بهبود چین و چروک، اسکارها، استرچ مارک (ترک های پوستی) و حتی ریزش مو می باشد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ، روشی است کم تهاجمی در درمان های پوستی که در آن، سوراخ های کوچکی بر روی لایه سطحی پوست ایجاد می شود. اندازه سوزن های استفاده شده در این روش 0.5 تا 2 میلی متر می باشد.

از آن جایی که این روش، باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود، با عنوان نئوکلاژنسیس نیز شناخته می شود.

کلاژن، پروتئینی است که با جایگزین کردن سلول های پوستی مرده، به پوست خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته می دهد. به مرور زمان و با بالا رفتن سن، از میزان کلاژن سازی در پوست کاسته می شود و به همین خاطر، علائمی از اثرات بالا رفتن سن مانند چین و چروک و افتادگی بر روی پوست ظاهر خواهد شد.

انجام میکرونیدلینگ به صورت کنترل شده بر روی پوست آسیب دیده، علاوه بر تحریک و تولید کلاژن، باعث تولید الاستین بیشتر نیز خواهد شد. پروتئینی که به پوست خاصیت الاستیسیته بیشتری می دهد.

میکرونیدلینگ هم چنین به رشد فیبروبلاست ها، سلول های اپی تلیال و اندوتلیال کمک می کند، که همگی قوام و استحکام بیشتری به پوست می دهند.

جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت از کلینیک جزیره زیبایی مرکز تخصصی پوست،مو و زیبایی می توانید با شماره های 02188211206-7-09301813152 تماس حاصل فرمایید و  همچنین شما عزیزان می توانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام  نمونه کارهای زیبایی این مرکز را مشاهده نمایید.

مزایای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با پوست صورت چه می کند؟ در این جا به بررسی مزایای این روش درمانی خواهیم پرداخت.

 1. تقویت کلاژن سازی

همان طور که قبلا نیز اشاه شد، تولید کلاژن در پوست برای ظاهر پوست ما ضروری است. به مرور زمان و با کاهش تولید کلاژن در پوست، شاهد ظاهر شدن چین و چروک و افتادگی پوست خواهیم بود. هر چه کلاژن بیشتری در سطح پوست تولید شود، پوست نیز روشن تر و شفاف تر خواهد بود.

 1. بهبود اسکار

اسکارها، نقاط گود افتاده روی پوست هستند و زمانی تشکیل می شوند که پوست قادر به احیای مجدد بافت خود نمی باشد. جای جوش و جای آبله مرغان از جمله اسکارها می باشد.

با این که این روش درمانی به بهبود جای اسکار کمک می کند، اما انجام آن در افرادی که هم چنان جوش می زنند، توصیه نمی شود.

 1. افزایش درخشندگی پوست

با بررسی تصاویر قبل و بعد بیمارانی که میکرونیدلینگ انجام داده اند، متوجه تغییر در درخشندگی پوست خواهید شد.

 1. کمک به رشد مو

انجام میکرونیدلینگ در کنار استفاده از محلول های ضد ریزش مو می تواند به رشد مجدد موها نیز کمک کند.

روند میکرونیدلینگ

کل پروسه درمان میکرونیدلینگ در حدود بیست تا سی دقیقه به طول می انجامد. بسته به آستانه تحمل درد، ممکن است بیمار هنگام وارد شدن سوزن به پوست کمی احساس درد داشته باشد. احتمال مشاهده قرمزی بر روی پوست ناحیه درمان وجود دارد، که البته کاملا طبیعی بوده و بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.

در خصوص زمان مشاهده نتایج میکرونیدلینگ باید بگوییم، معمولا 48 تا 72 ساعت زمان می برد تا بهبود در پوست مشاهده شود.

چه تعداد جلسه میکرونیدلینگ نیاز است؟ آیا این روش درمانی، نتایج دائمی را به همراه دارد؟

در خصوص تعداد جلسات انجام میکرونیدلینگ توصیه های مختلفی وجود دارد، اما معمولا این روش درمانی طی چهار تا شش جلسه و در فواصل چهار تا شش هفته انجام می شود.

مراقبت های پس از میکرونیدلینگ

این گونه می توان گفت که میکرونیدلینگ هیچ گونه دوره نقاهتی را به همراه ندارد، اما توصیه می شود بیمار یک سری نکات را بعد از درمان رعایت کند. مواردی از قبیل:

 • حفظ هیدراته پوست
 • عدم استفاده از محصولات آرایشی تا زمان بهبودی کامل پوست
 • ورزش نکردن تا یک روز بعد از درمان
 • عدم تماس مستقیم با نور خورشید به مدت یک روز

این نکته را در نظر داشته باشید که تعریق می تواند باعث ملتهب شدن پوست شود.

موارد منع انجام میکرونیدلینگ

انجام میکرونیدلینگ در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • وجود آکنه های فعال بر روی پوست
 • ابتلا به بیماری های مزمن پوستی مانند آگزما و یا پسوریازیس
 • اختلالات خونی
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • همزمان با شیمی درمانی و یا رادیوتراپی

در کل، انجام این روش درمانی بر روی پوست ملتهب توصیه نمی شود، چرا که باعث بدتر شدن شرایط و هم چنین بروز عفونت های پوستی و پخش شدن عفونت خواهد شد.

میکرونیدلینگ می تواند باعث افزایش حساسیت به محصولات پوستی و آرایشی شود، آن هم به این دلیل این مواد جذب لایه های عمقی تر پوست خواهند شد. به همین خاطر، توصیه می شود بعد از درمان و قبل از استفاده از محصولات آرایشی، تست حساسیت پوستی انجام شود. در صورتی که بعد از گذشت 24 ساعت، تغییری در ظاهر پوست ایجاد نشد، استفاده از محصول آرایشی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

در صورت بروز هر گونه حساسیت در طول درمان، ادامه دادن جلسات میکرونیدلینگ توصیه نمی شود.

نکات پایانی در خصوص میکرونیدلینگ

 • میکرونیدلینگ چیست؟ میکرونیدلینگ، روشی است کم تهاجمی که در آن، سوراخ های کوچکی با استفاده از سوزن های بسیار ریز و به منظور تولید کلاژن بیشتر در لایه های سطحی پوست انجام می شود.
 • با انجام میکرونیدلینگ، علاوه بر کلاژن سازی، الاستین بیشتری در پوست تولید خواهد شد.
 • از جمله مزایای میکرونیدلینگ می توان به تحریک کلاژن سازی، کاهش جای اسکار، بهبود ترک های پوستی، بهبود رشد مو و در نهایت، درخشندگی پوست صورت اشاره کرد.
 • انجام میکرونیدلینگ در پوست هایی که جوش دارند، افرادی که به بیماری های مزمن پوستی مبتلا هستند، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و یا تحت درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند، ممنوع می باشد.

پاسخ

12 − هفت =